Informații generale despre Congres

Conferința anuală „Sănătate durabilă prin excelență academică, cercetare și inovare”

În perioada 21–23 octombrie 2026, Institutul Național de Cercetare în Medicină și Sănătate (INCMS) al Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova organizează Conferința cu genericul „Sănătate durabilă prin excelență academică, cercetare și inovare”, dedicată celebrării Zilelor Universității.

Evenimentul științific are loc tradițional, în a treia săptămână din luna octombrie. Conferința anuală a USMF „Nicolae Testemițanu”, organizată în acest an, se desfășoară sub sloganul „Sănătate durabilă prin excelență academică, cercetare și inovare”, consolidând astfel poziția Universității noastre ca lider regional și internațional în educația și cercetarea medicală.

Programul evenimentului științific este unul complex, structurat pe șapte domenii științifice și 6 clustere de cercetare dedicate. În cadrul acestora se vor desfășura workshopuri în cercetare, inclusiv în format nou – Live Research Lab, Creative Ideation Session, cursuri dedicate cercetării, forumuri de dezbateri.

Programul Conferinței anuale USMF – Cercetare și Inovare, 21–23 octombrie 2026

Astfel, Ziua I a Conferinței (21 octombrie 2026) va fi dedicată formării și dezvoltării competențelor profesionale prin: workshopuri în cercetare, ateliere interdisciplinare, cursuri educaționale în cercetare și interacțiune aplicată.

Ziua a II-a (22 octombrie) constituie nucleul științific al Conferinței, orientat spre susținerea activității de cercetare a tinerilor. În această zi vor fi organizate: sesiunea dedicată tinerilor cercetători, în care vor fi susținute comunicările orale și prezentările de poster; concursul „Research4Youth”, dedicat studenților doctoranzi; sesiunea de cazuri clinice interactive și, nu în ultimul rând, simpozioane tematice în cadrul clusterelor.

23 octombrie – Ziua de Recunoaștere și Apreciere a Impactului Instituțional. În această zi se vor desfășura ședința festivă a Senatului Universitar și Gala Laureaților, în cadrul căreia vor fi premiați cei mai buni reprezentanți ai comunității academice, aleși din rândurile cadrelor didactice, studenților, medicilor rezidenți, studenților doctoranzi și masteranzilor.

Conferința își propune să evidențieze rolul Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu” ca centru de excelență în educația și cercetarea medicală la nivel regional și internațional. Evenimentul va pune accent pe activitatea de cercetare și inovare a tinerilor în formare, rezultatele cercetării avansate, orientarea spre calitate și impact științific, consolidarea colaborării interdisciplinare prin sesiuni științifice și educaționale, precum și pe valorificarea infrastructurii moderne de cercetare și inovare dezvoltate în ultimii ani.